پا قانون مالیات ساختمان درآمد مالی اخبار اقتصادی و بازرگانی

پا: قانون مالیات ساختمان درآمد مالی اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی دولت به زمین و وقت بدهکار است/ بخشی از نوسانات ارزی ناشی از احتمال خروج آمریکا از برجام است ، زیباکلام

استاد دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: دولت به زمین و وقت بدهکار هست. به خیلی از سازمان‌ها بدهکار هست؛ شما آگهی کنید تعداد پیمان‌کارانی که از دولت طلبکار

دولت به زمین و وقت بدهکار است/ بخشی از نوسانات ارزی ناشی از احتمال خروج آمریکا از برجام است ، زیباکلام

زیباکلام : دولت به زمین و وقت بدهکار است/ بخشی از نوسانات ارزی ناشی از احتمال خروج آمریکا از برجام است

عبارات مهم : دولت روحانی

استاد دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: دولت به زمین و وقت بدهکار هست. به خیلی از شرکت ها بدهکار هست؛ شما آگهی کنید تعداد پیمان کارانی که از دولت طلبکار است را جویا شوید. خواهید دید که چقدر می آیند. اگر بانک مرکزی مشکلی ندارد آیا طلب هایش را نمی دهد؟

صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران در گفت و گو با ایلنا، در خصوص نوسانات بازار ارز گفت: بعضی از دست داشتن دولت پنهان در این نوسانات حرف می زنند که من اعتقاد دارم اینطور نیست.

وی با بیان اینکه دولت از زیاد کردن قیمت ارز سود می کند، گفت: نمی خواهم بگویم دولت تعمدا چنین کاری کرده باشد ولی به هر حال دولت پنهان، نهادهای خاص یا هرچیز دیگری، هیچ نفعی از زیاد کردن قیمت ارز نمی برند. این داستان همیشگی زیاد کردن قیمت ارز در دوران احمدی نژاد هم بود. بخشی از این زیاد کردن ناشی از نگرانی از خروج آمریکا از برجام است نه تئوری های پیچیده ای که از دست داشتن بن سلمان در این اوضاع خبر می دهد.

دولت به زمین و وقت بدهکار است/ بخشی از نوسانات ارزی ناشی از احتمال خروج آمریکا از برجام است ، زیباکلام

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه قطعا هستند کسانی که خوششان می آید دولت زمین گیر شود ، گفت: ولی اینکه آیاخودشان شروع کننده باشند یا خیر، را شک دارم. پاسخ این پرسش که آیا بعضی نهادها خوشحال خواهند شد دولت روحانی به بن بست برسد؟ بله خوشحال می شوند. ولی آیا آنطور که بعضی اصلاح طلبان و بعضی دولتمردان روحانی می گویند اینها پشت نوسانات بازار ارز هستند؟ به نظرم این تحلیل ها درست نیست و برعکس؛ فکر می کنم خود دولت روحانی بیشترین نفع را از اوج رفتن قیمت ارز می برد.

وی در توضیح افزود: می دانیم دولت دچار کسری بودجه هست؛ قرار بود ۲۰ تا ۲۵ میلیارد تومان از یارانه ها کسر و به درآمد دولت اضافه شود و یک تعدادی یارانه بگیر از بین بردن شوند. همه می دانیم قرار بود بنزین به ۱۴۰۰ تومان برسد و مجلس با هر دوی این ها مخالفت کرد. بعضی از ارگان های نظامی قرار بود بودجه ارزش کم کردن پیدا کند و نشد؛ دولت روحانی در سال ۹۷ با کمبود بودجه مواجه هست؛ بنابراین آیا نباید قبول کنیم یکی از نفع برندگان مهم در اوج رفتن قیمت ارز خود دولت است؟

استاد دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: دولت به زمین و وقت بدهکار هست. به خیلی از سازمان‌ها بدهکار هست؛ شما آگهی کنید تعداد پیمان‌کارانی که از دولت طلبکار

زیباکلام ادامه داد: انتقادات زیادی به تیم اقتصادی دولت وارد هست. بنابراین من زیاد نمی توانم انگشت اتهام را به سمت دولت پنهان یا حتی به سمت بن سلمان بگیریم چون فکر می کنم درست است بدشان نمی آید روحانی زمین بخورد، ولی اینکه عامل تمام این ماجرا ها این باشند را قبول ندارم.

وی در مورد بیانات اخیر رییس بانک مرکزی راجع به اینکه درآمدهای ارزی دولت با مصارف آن همخوانی دارد و کسری وجود ندارد، گفت: پرسش من از آقای سیف این است که اگر با همین درآمد ارزی دخل و خرجتان می خواند آیا می خواستید یارانه ۲۵ میلیون نفر را بزنید یا بودجه های بعضی نهادهای نظامی را کم کردن دهید یا بنزین را ۱۴۰۰ کنید؟ من این حرف را نمی توانم قبول کنم که دولت مسئله مالی ندارد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: سال گذشته چیزی حدود ۳۸ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی بود که تا آخر آبان ماه از این مقدار چیزی حدود ۱۰ هزار میلیارد خرج شده است بود. در چهار ماه بعدی شاید ۵ یا ۶ هزار میلیارد تومان دیگر خرج شده است باشد. این یعنی نصف بودجه در نظر گرفته شده است هم تحقق پیدا نکرده هست؛ چون دولت پول ندارد. دولت به زمین و وقت بدهکار هست. به خیلی از شرکت ها بدهکار هست؛ شما آگهی کنید تعداد پیمان کارانی که از دولت طلبکار است را جویا شوید. خواهید دید که چقدر می آیند. اگر بانک مرکزی مشکلی ندارد آیا طلب هایش را نمی دهد؟ آقای سیف اگر وضع مالیتان خوب است آیا این همه بدهی دارید؟

دولت به زمین و وقت بدهکار است/ بخشی از نوسانات ارزی ناشی از احتمال خروج آمریکا از برجام است ، زیباکلام

واژه های کلیدی: دولت روحانی | استاد دانشگاه | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs